Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

1956 yılında Diyarbakır’da doğdu. Diyarbakır Öğretmen okulunu bitirdi. Diyarbakır Eğitim Enstitüsü’nde bir yıl İngilizce, İstanbul Hukuk Fakültesi’inde bir yıl hukuk, İsveç Kraliyet Yüksek Teknik Okulu’nda (KTH) üç yıl bilgisayar mühendisliği okudu. 80 öncesinde ülkede öğretmen ve sendikacı olarak çalıştı. 1980’de yurtdışına çıktı, İsveç’e yerleşti. İsveç’te Kürtçe anadil öğretmenliği ve tercümanlık yaptı. 1992 yılına kadar Kürt siyasal hareketi saflarında değişik düzeylerde mücadele etti. Bu tarihten sonra araştırmacı, gazeteci ve yazar olarak serbest çalıştı. Genellikle medya, basın ve yayın alanlarında çalıştı. 1980 öncesinde Türkiye’de yayımlanan Tîrêj adlı Kürtçe edebiyat dergisinin genel koordinatörlüğünü yaptı. Pêşeng, Jîna Nû, Devrimci Demokrat Gençlik, Armanc, Tevger, Sol Birlik ve Berbang gibi dergilerde farklı sorumluluklar üstlendi, yazıları yayımlandı. İsveç’te çıkan Hêvî ve Hêlîn adlı Kürtçe çocuk dergilerinde sorumlu oldu. İsveç’teki Jina Nû yayınevinin genel koordinatörü oldu. İsveç Kürt Kültür Vakfı’ının kurucu üyelerindendir. Bu vakfın Kürt dili, kültürü ve edebiyatıyla ilgili çalışmalarında görev aldı. 2004-2012 yılları arasında yayımlanan NETKURD adlı online Kürtçe haber portalının yayın yönetmenliğini yaptı. Araştırmaları Kürt dili, tarihi ve edebiyatı alanındadır. Güncel aktüel konularda Kürtler ve bağlı oldukları ülkeler üzerine yazar ve araştırmacı olarak çalışmaktadır. Globalleşme, bilgi toplumu, post-modern dönem demokrasi ve Kürt sorunu alanlarında da çalışmaları var.
Eserleri:
- Türkçe Açıklamalı Kürtçe Dilbilgisi, Jîna Nû yayınları, 1992, Stockholm. ve Aynı eserin genişletilmiş, gözden geçirilmiş 2. baskısı 2014, Diyarbakır.
- Ahmedê Xanî, jiyan, bîrûbawerî û berhemên wî, Doz Yayınları 1996, İstanbul. Ahmed Hani’nin yaşamı, düşünceleri ve eserleri 1992, İstanbul, Doz Yayınları.
Kürtçe çocuk hikaye ve masalları, derleme ve çeviriler
- Dîkil Ağa, derleme Kürt masalı, Stockholm Kürt Kültür Vakfı yayınları, 1994, Stockholm.
- Kêz Xatûn, derleme Kürt masalı, Stockholm Kürt Kültür Vakfı yayınları, 1994, - Stockholm.
- Silko, derleme Kürt masalı, Stockholm Kürt Kültür Vakfı yayınları, 1994, Stockholm.
- Şengê û Pengê, derleme Kürt masalı, Stockholm Kürt Kültür Vakfı yayınları, 1994, Stockholm.
- Manga Sor û Qiriko, İsveççeden tercüme, 12 çocuk hikayesi, Apec Yayınevi, 2005, Stockholm.

Murad Ciwan - Kitêbên din ên nivîskar / Diğer Kitapları

Kapat
UA-179024399-1