Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

1954 İdil doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Hukukçu, yazar, siyasetçi. İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezinde uluslararası Hukuk dersleri verdi. Avrupa Hukukçular Birliği’nin Türkiye üyesi oldu. İnsan hakları ve hukuk alanında sivil toplum örgütlerinde çalıştı. Dergilerde ve gazetelerde yazılar yazdı, uluslararası konferanslara katıldı. 1983 yılında Sosyal Demokrat Parti SODEP İdil ilçe kurucu başkanı olarak siyasete başladı. Sosyal Demokrat Halkçı Parti SHP’de Genel Merkez Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği yaptı, İstanbul Cumhuriyet Halk Partisi CHP il kuruluş çalışmalarına katıldı. Demokrasi Partisi DEP’in kurulmasından sonra, İstanbul il kurucusu oldu.

Demokratik Toplum Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı. İnsan haklarından ve hukuktan sorumlu eş genel başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 2007 yılında Şırnak ilinden 23. dönem bağımsız milletvekili, 2011 seçimlerinde ikinci kez 24. dönem Şırnak bağımsız milletvekili seçildi.

DTP’nin mecliste Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi, Barış ve Demokrasi Partisi BDP’nin Grup Başkan vekilliğini yaptı. Son olarak Halkların Demokratik Partisi, HDP Plan ve Bütçe Komisyonu üyesiydi. Şimdiye kadar dört kitabı yayımlandı. Evli iki çocuklu.

Hasip Kaplan - Kitêbên din ên nivîskar / Diğer Kitapları

Kapat
UA-179024399-1