Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Birinci Dünya Savaşı patlak vermeden kısa bir süre önce 1914 yılında Karfreitag’da doğdu. Temel eğitiminden sonra Svabyalı bir işletmede beş yıllık ticaret eğitimi aldı ve sonra bisikleti, arkadaşları ve altmış markla Doğu’ya seyahat etti. Bisikletinin satışından elde ettiği parayla Bağdat’a gidiyor ve "Kürdistan Kürtleri"ni ve "Kürtlerin Kralı" Şeyh Mahmud’u tanıyor. 1938 yılında ülkesine geri dönerek Nazi ordusuna, Wehrmacht’a katılır. Orada Doğu ordusu ve sonra Stalingrad için eğitmenolarak yedek teğmen rütbesi alır.

Nazilerin savaşta yenileceğini görünce buna karşı kendi yaşamını adamaya kararlıdır ve emir aldıktan sonra Kürtlerle birlikte Güney Kürdistan’da ve İran’da lojistik bir cephe kurmak için iki Alman arkadaşı ve Erbilli bir Kürt olan Remzi ile sözkonusu bölgeye uçuyor.

Güzel bir yaz gecesindeki sorunlu uçuştan sonra yanlış bir yere, çok geniş olan Büyük Zap’ın tam üstünde paraşütle indiriliyorlar. Fakat çok önceden İngilizlere haber verildiği için uzun kovalamacadan sonra Müller ve arkadaşları Kürt giysileri içinde İngiliz Sekizinci Ordusu tarafından yakalanıp hapse atılır. Ve ölüm cezasıyla yargılanırlar. Müller’in büyük eylemini boşa çıkaran "ihanetten" sonra bu sefer Bağdat’ta da "ihanet", ölüm hücresinden kaçma denemelerine eşlik eder.

1948 ilkbaharına kadar tutuklu kaldıktan sonra ülkesine döner ve 1956 Eylülünde evi, parası ve kimsesi olmayan insanlara yardım etmek amacıyla bir sosyal yardım kuruluşunu, Bruderschaft Salem’i kurar.

Gottfried Müller şu anda Almanya’da ve dünyada birçok şubesi daha doğrusu yurdu bulunan Bruderschaft Salem’in başkanı olarak ilerleyen yaşına rağmen sözkonusu kuruluşun merkezi olan Lindenhof Salem’de seminerler, konferanslar yapmaya ve insanlara yardım elini uzatmaya devam ediyor.

Gottfried Müller - Kitêbên din ên nivîskar / Diğer Kitapları

Kapat
UA-179024399-1